BIP - Przedszkole nr 16 - Integracyjne w Chorzowie

BIP - strona główna
Przedszkole nr 16 - Integracyjne w Chorzowie

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót rekrutacja 2015

Treść strony

wersja do druku
procedura odwoławcza

 

 

 

 

 

PROCEDURA ODWOŁAWCZA

PRZY REKRUTACJI

 

PRZEDSZKOLE NR 16 integracyje

W CHORZOWIE

 

 

Podstawa prawna:

Ustawa o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) – art. 20 zc; Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.)

Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256.poz. 2572 ze zm. Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 32014 r. poz. 7 );

Ustawa z 9 czerwca z 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 135), Ustawa z 28 listopada  z 2003 r. o świadczeniach rodzinnych( tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz.1456).

 

 

     I.        Rodzic dziecka, które nie zostało przyjęte do przedszkola, ma prawo odwołać się od decyzji Komisji Rekrutacyjnej.

 

  1. Rekrutację do przedszkola przeprowadza Komisja Rekrutacyjna.
  2. Komisja publikuje listę dzieci przyjętych i nieprzyjętych uszeregowanych w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia, ewentualnie liczbę wolnych miejsc.
  3. Listę umieszcza się w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola.
  4. Na liście podaje się datę podania jej do publicznej wiadomości potwierdzoną podpisem przewodniczącego.
  5. Data podania listy do publicznej wiadomości rozpoczyna procedurę odwoławczą.

 

 

   II.        Terminy obowiązujące w procedurze odwoławczej.

 

  1.  Rodzic dziecka nieprzyjętego w okresie 7 dni od daty podanej na upublicznionej liście  dzieci przyjętych i nieprzyjętych  kieruje wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola  do przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej.

Wniosek może złożyć również opiekun prawny, osoba sprawująca pieczę zastępcza nad dzieckiem.

 

  1. Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej w okresie  5 dni sporządza uzasadnienie zawierające przyczynę odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała go do przyjęcia, oraz liczbę punktów która kandydat uzyskał w postępowaniu kwalifikacyjnym.

 

  1. Rodzic dziecka nieprzyjętego w okresie 7 dni od otrzymania uzasadnienia odmowy przyjęcia do przedszkola wnosi odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej do Dyrektora przedszkola. Odwołanie może złożyć również opiekun prawny, osoba sprawująca pieczę zastępcza nad dzieckiem.

 

  1. Dyrektor przedszkola w okresie 7 dni od otrzymania odwołania  od rodzica dziecka nieprzyjętego rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Rozstrzygnięcie dyrektora nie jest decyzja administracyjna. Może mieć jednak formę takiej decyzji.

 

  1. Rodzic dziecka nieprzyjętego o okresie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia dyrektora kieruje  do Wojewódzkiego sądu administracyjnego ( za pośrednictwem dyrektora ) skargę na rozstrzygnięcie dyrektora w przedmiocie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola.

 

Pismo zawierające skargę  należy złożyć do dyrektora. Dyrektor dołącza do skargi akta sprawy oraz odpowiedź opisującą jego stanowisko           i przykazuje materiały do sądu  w terminie 30 dni od wniesienia skargi. Dyrektor może do dnia rozstrzygnięcia rozprawy uwzględnić skargę i tym samym wstrzymać postępowanie.

 

Uwagi końcowe

  1. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie wymagają  wprost formy pisemnej wniosku rodziców o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola czy odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej, dla celów dowodowych ( sprawa może trafić do sądu ) należy stosować formę pisemną.

 

  1. Ustawa o systemie oświaty nie wymaga podpisu obojga rodziców pod składanymi dokumentami. Przepis posługuje się liczbą pojedynczą „ rodzic kandydata” . Treść tych pism również nie została prawnie uregulowana.

 

 

  1. Pismo zawierające skargę do Sądu powinno zawierać:                           
  • Oznaczenie sądu
  • Imię i nazwisko dziecka i jego rodziców , miejsce zamieszkania, ewentualnie pełnomocników.
  • Oznaczenie rodzaju pisma – skarga na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola w przedmiocie przyjęcia dziecka do przedszkola.
  • Opis i uzasadnienie skargi.
  • Podpis rodzica lub pełnomocnika.
  • Wymienienie załączników.
  1. Podczas prowadzenia procedury odwoławczej przy rekrutacji należy bezwzględnie przestrzegać terminów ( dni kalendarzowych )
  2. Rodzic dziecka nieprzyjętego może składać pisma osobiście ale również przykazywać je pocztą.
  • Pismo wnoszone osobiście powinno być potwierdzone  podaniem daty wpływu przez przewodnicząca komisji rekrutacyjnej.
  • Pismo przykazane listownie powinno być zarejestrowane z datą przyjęcia poczty.
  1. Komisja Rekrutacyjna  przekazując rodzicowi uzasadnienie odmowy przyjęcia jak również dyrektor przykazujący rozstrzygnięcie  bezwzględnie powinni żądać potwierdzenia otrzymania pisma przez rodzica z podaniem daty.
  2. W przypadku wysyłania pocztą dokumentów wytwarzanych podczas prowadzenia procedury odwoławczej  list powinien być dostarczony za  potwierdzeniem odbioru  przez rodzica ( żółta zwrotka).

 

 



osoba odpowiedzialna za treść: Patrycja Sznura, dnia: 2015-02-28
utworzony: 01-03-2015 / modyfikowany: 01-03-2015
wprowadził(a): Patrycja Sznura
rejestr zmian

Stopka serwisu

© BIP - Przedszkole nr 16 - Integracyjne w Chorzowie 2024, kontakt: przedszkole16@o2.pl